Gorące tematy: Wybory Parlamentarne 2019 Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
22 posty 1980 komentarzy

Oświat

Oświat - Rozum drogowskazem Praca chlebem Prawda orężem

Wiara a rozum

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Był czas, że wszyscy byliśmy młodzi, piękni, a że okres był tuż po wojnie więc niebogaci.

 Pamiętam jak na religi jeszcze w podziemiach kościelnych, bo w tamtych latach religi w szkole nie było, ksiądz katecheta zapewniał nas że nawet uczeni wierzą w Boga, że Bóg jest jeden ale w trzech osobach. Ksiądz był niesympatyczny, karcił nas z byle powodu, niby nie krzyczał a głos miał syczący zjadliwością i chyba nie tylko ja go nie lubiłem. Za to nasz proboszcz był człowiekiem zupełnie przeciwstawnym, zawsze uśmiechniętym zawsze mającym dla nas jakieś miłe słowo. To był ksiądz do którego dziatwa lgnęła, garnęła się, z którym chętnie się przebywało.

Kiedyś w domu matka czytała mi potop i w jakimś tam fragmencie było słowo Allach, zapytałem co to oznacza. Obecny w tym czasie stryjek, brat mego ojca objaśnił mnie że to taki bóg muzułmanów. Wówczas pomyślałem sobie, to jednak jest jeszcze inny bóg a nie tylko ten Bóg o którym zapewniał ksiądz na religi że jest jedyny/
Można by rzec przyłapałem księdza na kłamstwie i jakby dalszym ciurkiem moja wiara mocno osłabła, w to że świętego Łukasza połknął a następnie wypluł wieloryb, że świętego Antoniego gdy go ludzie nie chcieli słuchać to poszedł nad morze i tam nauczał, a wszystkie ryby wystawiały głowy i go słuchały, że Noe zabrał wszystkie zwierzęta na zbudowaną przez siebie arkę i się nie pozagryzały z głodu nie pomarły i potop przetrwały.
Drobiazg. Wszystko można dziecku wmówić i jak to się słusznie uważa czym skorupka za młodu nasiąknie tym na starość trąci.
–Nawet uczeni wierzą w Boga!
A tu się okazuje, że uczony na wielu uniwersytetach, wykładowca z tytułem naukowym serwuje nam notki, a właściwie opracowania naukowe z których by wynikało, …No nie jestem do końca pewien czy wspomniany uczony wierzy w Boga jak to przed wielu już laty zapewniał mnie i inne dzieci ksiądz katecheta.
I co się okazuje. Niektórzy wpadają w szał i tenże naukowiec i filozof jest w ich komentarzach cham i satanista i piszą pod jego adresem won z Neonu24
 
 
·       kula Lis 68  pisze do
·       @Astra - Anna Słupianek 18:02:20
JEDNO ZDANIE: Won z portalu dla tego bluźniercy. Inaczej to my blogerzy i komentatorzy z niego znikniemy.
 
 
Szanowny panie kula Lis 68, my blagierzy i komentatorzy (pozwolę sobie pisać w liczbie mnogiej skoro pan ma tą manierę, czemu i ja bym nie miał się tak na mnogo sadzić) mamy odmienne od pana zdanie.
Co do mnie lubię wszystko wiedzieć i oglądać każdą monetę i każdy medal z obu stron.
 
  Za i przeciw.
 
 Opinię jednych jak i drugich.
 
  Szanować tych co mają zdanie odmienne byle było logicznie uzasadnione i merytoryczne, byle by nie sprowadzało się do wyzwisk i pomówień, szantażu i groźby.
Panie kula Lis 68 to co pan pisze to i szantaż i groźba, to dowód na brak argumentów z pańskiej strony. Jeśli z powodu innego blogera zamierza pan odejść, to czy ktoś pana za rękaw trzyma?
Ojciec T. Rydzyk chętnie zapewnia, że prawda nas wyzwoli, a tu się okazuje, że pan prawdy nie lubi, a jeśli bloger Berkeley72 pisze nieprawdę, to nic prostszego jak tą nieprawdę obalić, nie groźbą i nie szantażem, ale słowem prawdy, rzeczową argumentacją dowodem na to że jest nieprawdą.
Na siłę nikt nikomu ust nie zamknie, nie spali na stosie, nie przywróci św. inkwizycji i tortur. Nawet i z cenzurą może być problem jako, że powszechnie się głosi wolność słowa i wypowiedzi.
Sorrrry taki mamy klimat, jak zapewniała pewna pani minister
A że coraz mniej ludzi chodzi do kościoła.
Może dla tego, że przestają wierzyć i siłą ich kula List 68 do niego nie zapędzi.

KOMENTARZE

 • Autor
  tak to już jest, że jedni są gotowi w każdej chwili do budowania kwietnych bram, inni do zapalenia stosów

  jak Turcy/muzułmanie odbili Stambuł/Konstantynopol, to represje jakie nałożyli na chrześcijan polegały na tym, że chrześcijanie mieli płacić wyższe podatki niż muzułmanie. Z tym, że te wyższe podatki były i tak niższe od tych jakie obowiązywały pod rządami chrześcijan

  Jak przebiegała okupacja Aleksandrii przez krzyżowców - to sami Państwo wiecie: krew niewiernych po kostki.

  Najdociekliwsi zauważą, że identyczny modus operandi krzyżowców obowiązuje do dziś, vide: Irak, Afryka Północna, Palestyna, Syria - wcześniej długa lista innych ofiar. My czekamy (potulnie) w kolejce, o czym mało kto sobie zdaje sprawę
 • w temacie
  To co się pisze na Neon24 komentowane była także na innych stronach Internetu i tak dla przykładu Maks skomentował jak niżej:
  Maks

  6 grudnia 2018 o 12:13 PM
  Lektura dyskusji jaka miała/ma miejsce w związku z tematem „Siedem Świateł Rozumu – i ich Wspaniały Rozbłysk na Neon24″[https://zakop.neon24.pl/post/146670, siedem-swiatel-rozumu-i-ich-wspanialy-rozblysk-na-neon24] dostarcza dowodów na to,że mesjanizm/romantyzm w Polsce jest wciąż żywy. Przypomnę wszystkim, że ów nurt literacko-filozoficzno-religijny w kulturze polskiej przyczynił się do największego upadku Narodu Polskiego!
  „Mesjanizm został przeszczepiony do polityki z teologii”(…)
  Krytycy polskiego mesjanizmu: Cyprian Kamil Norwid, Roman Dmowski, Witold Gombrowicz czy Czesław Miłosz uznawali polski mesjanizm za nasz główny grzech narodowy.
  Nie ma wątpliwości, że najsilniejszym źródłem mesjanizmu jest judaizm”[czyli także katolicyzm!]
  „https://depot.ceon.pl/bitstream/handle/123456789/1787/opiola_mesjanizm_polityczny.pdf?sequence=1
  Dla wszystkich czytelników Neon24.pl mających ambicję by stać się umysłami niezależnymi próbującymi jak najtrafniej oceniać rzeczywistość w której żyjemy i zarazem współtworzymy polecam „Dzieje głupoty w Polsce” Aleksandra Bocheńskiego.
  A oto drobny fragment wspomnianej publikacji:
  „(po upadku powstania) …”..zaczyna się najzupełniej umykający analizie rozumowej i logicznej fenomen. Psychologia polska.. ..zaczyna oddalać się od wszelkiego myślenia, pada łupem psychozy zbiorowej, którą nazwano ‚mesjanizmem’.
  Polacy wierzą głęboko, ze ich naród jest Chrystusem narodów, że cierpi niewinnie za inne ludy, że im więcej cierpi, tym lepiej, że zmartwychwstanie w danej chwili za sprawą cudu Bożego i ogólnej rewolucji.
  Najwięksi polscy poeci: Mickiewicz, Słowacki, Krasiński hołdują częściowo tej aberracji…”
  Lata mijają, mesjanizm i aberracja mają się dobrze.”
  http://wgwg1943.blogspot.com/2016/03/aleksander-bochenski-dzieje-gupoty-w.html
  Teraz niech Czytelnik zapozna się z poglądem blogera „Jan Paweł” uzasadniającymi mój powyższy wpis.

  „To wtedy „jak trwoga to do Boga”? ”
  (…)
  „Oczywiście dałem 1*
  i zachęcam wszystkich rozsądnych jeszcze ludzi do tego.”
  (…)
  „Jestem dumny z tego, że mogę być niewolnikiem Ducha Św a nie bytem „wolnym” od Niego.”
  (…)
  „Typowa anty Chrześcijańska agitka. Ludzie przeważnie nie znają podstawowych Nauk Pana Jezusa(…)”
  „(…)złe duchy manifestują się już na zewnątrz i potem rodzina w popłochu leci do KATOLICKIEGO księdza po pomoc(…)Nie jakiś budda, allach, mahomet, pitagoras, newton, regan, czy jakiś inny lewandowski a TYLKO I WYŁĄCZNIE poniewierany teraz przez tych róznych magików od wiedzy i nauki, KSIĄDZ KATOLICKI.”
  (…)
  „Niestety, ale walka o naszą Wiarę, jest walka o nasze przetrwanie a jak widać nie wszyscy to czują.
  Dzięki, że także stoisz na tych barykadach w tej walce. My nie musimy się niczego obawiać, bo za nami stoi Matka Boska, tak samo jak 1920 roku pod Warszawą. Tutaj od czasów narodzenia Pana Jezusa, nic się nie zmieniło.”
  Jan Paweł

  Poglądy komentatora „Jan Paweł” podzielają następujący komentatorzy i aż włos się na głowie jeży:
  @Cheval Noir , MacGregor [zreflektował się przy następnym temacie(?!)], Repsol(„grafoman” i orędownik metody „sierpa i młota w dyskusji”?!) , Lotna , Franek Ganek , miarka(apologeta „Siedem świateł głupoty” gdzie agresywnie domaga się bana za poglądy wobec Berkeley72 od administracji portalu).

  „Typowym krytykiem mistycyzmu był np. Kazimierz Ajdukiewicz, który pisze w Zagadnieniach i kierunkach filozofii:
  „Przeciwników racjonalizmu [tytułowy „lew” z zamieszczonego filmu na YT] nazywa się irracjonalistami [stado „hien”].(…)
  Byli nimi przede wszystkim mistycy wszystkich odcieni.
  Mistykami nazywamy ludzi mających przeżycia osobliwego rodzaju, zwane ekstazą mistyczną.
  W tych przeżyciach doznają oni olśnienia, w którym (nie na drodze rozumowania ani skrupulatnej obserwacji) uzyskują subiektywną pewność, najczęściej pewność istnienia bóstwa(…) głos racjonalisty jest zdrowym odruchem społecznym, jest aktem samoobrony społeczeństwa przed niebezpieczeństwem opanowania go przez niekontrolowane czynniki, wśród których może znajdować się zarówno święty, głoszący objawienie, jak również obłąkaniec, głoszący wytwory swej chorobliwej umysłowości, jak wreszcie i oszust […].
  Lepiej jest pożywać pewną, choć skromną strawę rozumu niż w obawie, by nie przeoczyć głosu Prawdy, pozwolić na pożywanie wszelkiej nie skontrolowanej strawy, która może częściej jest trucizną niż zdrowym i zbawiennym pokarmem.”
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Mistycyzm

  Cechą mistyków jest brak tolerancji wobec myślących inaczej a ich działanie skupia się na wyeliminowaniu/wyrugowaniu idei sprzecznych z ich światopoglądem.
  Dowodem potwierdzającym dla powyższego zdania zawierającego także szantaż staje się następujący wpis:

  „@Astra – Anna Słupianek 18:02:20
  JEDNO ZDANIE: Won z portalu dla tego bluźniercy. Inaczej to my blogerzy i komentatorzy z niego znikniemy.
  kula Lis 68 05.12.2018 19:55:54”

  https://zakop.neon24.pl/post/146684,czy-chrystus-rex-to-zombie

  Mistyka można uznać za człowieka cierpiącego na różne odmiany schizofrenii.

  Nie bez przyczyny „Dzieje głupoty w Polsce” krytykujące takową postawę do świata[mesjanizm/romantyzm] zostały przemilczane.
  https://wiernipolsce.wordpress.com/2018/11/29/moj-markglogg-gasienica-list-otwarty-do-autorow-wpisow-na-portalu-neon24-pl-smolenska-tajemnica-morza-tyrrenskiego-27-06-1980/#comment-148169
 • @Oświat 12:52:17
  Mnie jak już musisz gdzieś zaszufladkować w tej całej awanturze z szanownym panem Berkley'em wz.72 to podepnij mnie raczej do stanowiska pana Wojtasa i pani AgnieszkiS.

  Pozdrawiam.
 • 5*
  DK

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031